Książka
Dwadzieścia wywiadów z ludźmi, którzy wykuwali historię polskiej siatkówki
Wybitni sportowcy, brązowe medalistki olimpijskie z Tokio (1964) i Meksyku (1968) oraz mistrzowie z Montrealu (1976), dziś 70- i 80-latkowie, opowiadają o swojej drodze do sukcesu. Autorem rozmów jest Maciej Zdziarski. Wywiadom towarzyszy bogata faktografia i kilkaset ilustracji: archiwalne i współczesne zdjęcia bohaterów, wycinki prasowe, reprodukcje osobistych pamiątek i dokumentów.
To opowieść o istocie sportu: słodyczy zwycięstwa i goryczy porażki, o dumie z reprezentowania barw narodowych i prozaicznych potyczkach z codziennością, o drodze do fizycznej doskonałości, która jest tak samo ważna jak odporność psychiczna. To także świadectwo czasów, w których czystość sportowej rywalizacji musiała wielokrotnie ustępować zakulisowej polityce, a talent i poświęcenie zderzały się z siermiężną rzeczywistością życia w PRL.
Maciej Zdziarski
Autor: Maciej Zdziarski
- Wydawca: Instytut Łukasiewicza
- Rok wydania: 2021
- Liczba stron: 596
- Oprawa: twarda
- Wymiary: 170 x 241 mm
W ramach zadania współfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu publikacja zostanie bezpłatnie przekazana wybranym instytucjom świata siatkarskiego oraz klubom sportowym.
Jesteś kibicem siatkówki? Chcesz w przyjazny sposób poznać dzieje polskiej siatkówki oraz nazwiska, które wykuwały historię tej dyscypliny? Książkę można także nabyć indywidualnie. Z myślą o pasjonatach siatkówki i kibicach umożliwiamy zakup za pośrednictwem Allegro.
Zobacz przykładowe strony!
Chciałabym zachować o nas pamięć, żeby przekazać pałeczkę i żeby młodzi ludzie o nas pamiętali. Oni teraz mają zupełnie inne warunki. Nie wiem, czy kiedykolwiek może być jeszcze lepiej. Chciałabym, żeby oni wiedzieli, że myśmy zaczynały w gorszych warunkach. Takie były czasy, nie dało się więcej zrobić. Ale też grałyśmy i byłyśmy w tym bardzo dobre.
Krystyna Czajkowska-Rawska, podwójna brązowa medalistka olimpijska z Tokio i Meksyku, kapitan reprezentacji Polski
Tworzyliśmy zespół bardzo mocny mentalnie, każdy znał swoją wartość i umiał sobie powiedzieć: „Dobra, nie wyszło, przeciwnik na razie dominuje, ale im dłużej będziemy grali, tym lepsi będziemy”. W Montrealu nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak ludzie w Polsce reagują na nasze sukcesy. Dopiero po przylocie do kraju zobaczyliśmy skalę swojego zwycięstwa.
Edward Skorek, mistrz olimpijski z Montrealu, kapitan reprezentacji Polski
Przejdź do strony sklepu: