Autor
Moi rozmówcy opowiadają o swojej drodze do sukcesu, często niezwykle wyboistej i krętej. To opowieść o istocie sportu: słodyczy zwycięstwa i goryczy porażki, o dumie z reprezentowania barw narodowych i prozaicznych potyczkach z codziennością, o drodze do fizycznej doskonałości, która jest tak samo ważna jak odporność psychiczna. To także świadectwo czasów, w których czystość sportowej rywalizacji musiała wielokrotnie ustępować zakulisowej polityce, a talent i poświęcenie zderzały się z siermiężną rzeczywistością życia w PRL.
Sport stanowi nieodłączną część polskiego dziedzictwa i kultury, pomaga spełniać ambicje całej narodowej wspólnoty – właśnie taką rolę odgrywała siatkówka w czasach, o których opowiadają moi rozmówcy. Dziękuję im za to, że choć od zakończenia ich kariery minęło wiele dziesięcioleci, wciąż pozostają ambasadorami odwagi, waleczności, hartu ducha – wartości ważnych dla każdego Polaka, przekazywanych również w sportowej sztafecie pokoleń.
Maciej Zdziarski, autor „Dziewczyny z brązu, chłopaki ze złota. Rozmowy o siatkówce i nie tylko z medalistami igrzysk olimpijskich z Tokio (1964), Meksyku (1968) i Montrealu (1976)”
Maciej Zdziarski
Prezes Fundacji Instytut Łukasiewicza
Dziennikarz, fotografik, działacz społeczny, menedżer i przedsiębiorca. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Pracował w Radiu Zachód, Radiu Kraków, PR1 i PR3 oraz w TVP Info i TVP1, gdzie prowadził programy publicystyczne, m.in. „Kwadrans po ósmej” i „Rozmowa dnia”. Współpracował z „Życiem Warszawy” i „Rzeczpospolitą”.
Współtworzy Krakowską Akademię Profilaktyki, kierując kampaniami społecznymi „Postaw na rodzinę!” i „Przeciw pijanym kierowcom!”. Autor publikacji popularyzatorskich, m.in. „Starsi rodzice. Recepty na dobrą starość” (2012), dwóch tomów książki „Uzależnienia behawioralne. Rozmowy z ekspertami” (2013, 2015) oraz pięciu tomów publikacji „Seniorze, trzymaj formę!” (2015–2019). Wspólnie z Aleksandrą Wójcik opublikował książkę reportażową „Dobranoc, Auschwitz” (2016). Autor zbioru „Gdy milkną oklaski. Życie na sportowej emeryturze – wywiady z mistrzami” (2020).
Jako konsultant i pracownik dużych organizacji biznesowych (m.in. Banku Pekao SA) prowadził projekty z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu, budowania tożsamości historycznej firmy, kultury korporacyjnej i wolontariatu pracowniczego. Doradzał również w Grupie PZU w zakresie zmian wynikających z demograficznego starzenia się społeczeństwa. Członek rządowej Rady ds. Polityki Senioralnej II kadencji (2020–2024).
Wśród pasji Macieja Zdziarskiego szczególne miejsce zajmuje fotografia siatkarska.