Z wizytą u mistrza olimpijskiego Tomasza Wójtowicza

Premiera książki o siatkarzach coraz bliżej!

„Dziewczyny z brązu, chłopaki ze złota. Rozmowy o siatkówce i nie tylko z medalistami igrzysk olimpijskich z Tokio (1964), Meksyku (1968) i Montrealu (1976)” – to nowa książka Instytut Łukasiewicza, której premiera odbędzie się 23 czerwca 2021 r. w Centrum Olimpijskim w Warszawie. Pierwsze egzemplarze książki autor wręczył osobiście jednemu z bohaterów – Tomaszowi Wójtowiczowi, mistrzowi olimpijskiemu z Montrealu, uznawanemu za najlepszego siatkarza w historii Polski. Podczas wizyty nagrany został film z pozdrowieniami mistrza dla kolegów-siatkarzy, kibiców i czytelników. Nagranie zostanie zaprezentowane podczas wydarzeń promujących publikację.

Książka „Dziewczyny z brązu, chłopaki ze złota” zawiera dwadzieścia rozmów z zawodnikami, którzy wykuwali historię polskiej siatkówki. Wybitni sportowcy opowiadają o swojej drodze do sukcesu. Wywiadom towarzyszy bogata faktografia i kilkaset ilustracji: archiwalne i współczesne zdjęcia bohaterów, wycinki prasowe, reprodukcje osobistych pamiątek i dokumentów.

Inicjatorem powstania książki i autorem słowa wstępnego jest Ryszard Czarnecki. – Polska rodzina siatkarska czekała na taką pozycję – i wreszcie się doczekała. Jestem przekonany, że będzie ona inspiracją dla młodych polskich siatkarek i siatkarzy, aby nawiązali do triumfów ich starszych koleżanek i kolegów – w ramach tej samej biało-czerwonej, siatkarskiej sztafety – napisał Ryszard Czarnecki we wstępie.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu „Sport dla Wszystkich”. Partnerami wydania są Krajowa Spółka Cukrowa, LW Bogdanka i Poczta Polska. Dzięki partnerstwu z LW Bogdanka możliwe było stworzenie specjalnej, lubelskiej edycji książki – z obwolutą ze zdjęciem urodzonego w Lublinie Tomasza Wójtowicza. Wydarzenie poświęcone tej edycji, adresowane do lubelskiego środowiska siatkarskiego, odbędzie się 30 czerwca na Stadionie Arena Lublin.

W premierze książki 23 czerwca wezmą udział brązowa medalistka z Tokio i Meksyku Krystyna Jakubowska oraz mistrz olimpijski z Montrealu Edward Skorek. Kilkanaście dni później, 5 lipca – również w Centrum Olimpijskim – zorganizowane spotkanie wspomnieniowe dla wszystkich bohaterów książki. Książka zostanie zaprezentowana także w Krakowie, podczas Memoriału im. Huberta Wagnera (11 lipca). Więcej informacji o książce: https://siatkarskiehistorie.pl/.